Davos Gibi Bir Gerede Hayal Ediyorum..

Yazdır
Kategori: Makaleler
Yayınlanma: Pazartesi, 19 May 2014 Murat tarafından yazıldı.

Davos Gibi Bir Gerede Hayal Ediyorum..

İlçemiz Gerede'de yaşamak, kış aylarının sertliği göz önüne alındığında, insanın gözünü korkutuyor. Gerede, bilindiği gibi bu bölgede en çetin kış şartlarının yaşandığı bir yerdir. Karadeniz iklimi ile Karasal iklim kuşağı arasında kendine münhasır geçiş iklimine sahip Gerede'de kış şartları çok ağır geçer. Eskiler anlatır karın çok yağdığını.. Ulaşım sağlamak için tüneller kazdıklarını.. Köylerle şehir arasındaki ulaşımın günlerce  kesildiğini..  Gerede'de, son iki üç seneyi saymazsak, son yıllarda kış mevsimi pek sert geçmez olmuş ve neredeyse küresel ısınmadan burada nasibini almıştı..

Yaz mevsimi kısa, kış mevsimi uzun ve ağır şartlar altında geçen bir şehirde ne olur, ne yapılır dersiniz? Ağaç diksen bitmez, meyve sebze yetiştirsen yetişmez..!!!

Evet.. tam da bu noktada aklıma İsviçre’nin Davos kasabası geliyor işte.

Davos derken..

Haberlerde seyrederiz, duyarız Davos’u.. Küçücük bir Avrupa kasabasıdır. Dünyanın önemli toplantıları, konferansları, görüşmeleri, anlaşmaları, kongreleri burada yapılır. İklim şartları neredeyse Gerede ile aynıdır Davos’un.. Yani kış şartları orada da ağırdır. Buna rağmen bu kasaba Avrupa’nın hatta dünyanın kongre merkezi olmayı başarabilmiştir. İsviçre’nin doğusunda bulunan Davos iki köyden oluşmaktadır. 1560 metre yükseklikte bulunan  Davos yaklaşık olarak bizim Esentepe’nin yüksekliğindedir. Bu küçük kasaba, 20. yüzyılda uluslar arası üne sahip bir kış sporları merkezi olarak gelişmiştir. Davos’ta bulunan 2652 metreden 1555 metreye inen bir teleferiğin çalıştığı Parsenn pisti dünyanın en iyi kayak pistlerinden biridir. 1946’da kurulan İsviçre Dağcılık Yüksek Okulu da Davos’ta bulunmaktadır.

Son yıllarda Kızılcahamam da özel teşebbüslerin girişimleriyle turizm ve kongre merkezi olma yolunda ilerlemektedir.

Gerede’nin avantajları çok

İlçemiz Gerede ise Ankara-İstanbul arasında başkent Ankara’ya ve ticaret başkenti İstanbul’a yakın bir konumda olması, şehrin gürültüsünden ve stresten kurtulup dinlenmek ve tatlı bir  huzur almak isteyenler için gayet uygun bir Anadolu kasabası..

Gerede yaz ve kış sporları için fevkalade uygun bir şehir. Yeşili, mavisi, beyazı ve tabii güzellikleri ile turizm için bir cazibe merkezi..

Gerede, ulaşımı çabuk ve ekonomik sağlanabilecek bir yer olduğundan günü birlik toplantı, konferans, tanıtım, kongre ve benzeri yapacakların gözdesi bir yer olabilir.

Kongre turizmi için, teknolojinin sunduğu nimetler kullanılarak toplantı ve konferanslara uygun dizayn edilmiş salonları bulunan oteller/mekanlar yapılmalıdır. Ve bunu cazip hale getirmek için yaz ve kış sporlarına elverişli tesisler yapılmalıdır. Bunlarla birlikte zaten Allah’ın bize bahşettiği tabii güzellikler de düşünüldüğünde, Geredemiz  Davos’tan daha avantajlı olacaktır.

Teleferik, golf, tenis ve çim kayağı

Şehir merkezinden Esentepe’ye, Esentepe’den kayak merkezine uzanan bir teleferik hattı yine Gerede turizmi için son derece önemlidir.

Yine Esentepe’nin golf için mükemmel bir yer olacağını düşünüyorum. İlçemizde yeterince futbol sahası var kanaatindeyim. Esentepe’ye yapılacak golf sahaları da Gerede’nin turizmine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.  Tabi bununla birlikte tenis sporu, bisiklet sporu, dağ sporları ve çim kayağı da düşünülebilir. Ama bütün bunların merkezine kongre turizmini oturtuyorum. Yapılacak her türlü çalışma kongre turizmini destekler nitelikte olacak..

Tanıtım şart!

Geredemiz yurt içinde ve yurt dışında yeterince  tanıtımı yapıldığında uluslar arası hava alanlarına yakınlığıyla uluslar arası kongre turizmine gayet müsait olduğu görülüyor. Kongre turizmine uygun dizayn edilmiş uygun oteller ve yaz ve kış sporları için uygun tesisler yapıldığında Gerede ayrıcalıklı bir yer olarak tercih edilecek ve zamanla Gerede bir Davos olacaktır..

Durumdan vazife çıkarıp proje oluşturulacak olursa;

Şehir merkezi-Esentepe- Kayak pisti teleferik hattı

Golf sahası  ve tenis kortu

Konferans salonlu oteller

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde  Dağcılık ve Kayakçılık Yüksek Okulu açılması.

Evet, her şey daha kalkınmış ve modern bir Gerede için.

  ebordro     emevzuat     edevlet     meb     e-mebbis     r-gazete      etrkiye  

Web Tasarımı ve Site Yönetimi : Murat ERGÜVEN

Copyright 2011 Davos Gibi Bir Gerede Hayal Ediyorum...
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free